Bakteriální počítače

Přijímáme objednávky na organické počítače, analogicky existujícímu AMD a Intelu konkuruje platforma Bakterie a starší a zatím výkonější plaforma DNA.

Dodací doba je prozatím tajná. Peníze na výzkum a včasnou rezervaci můžete zasílat jak uznáte za vhodné ;-)

Vědci si zamilovali problém obchodního cestujícího, jinak známý jako Hamiltonova cesta (Hamiltonian path problem). Pro projekt svého výzkumu jej použil další tým v oblasti biopočítačů. Projektem týmu Jordana Baumgardnera a dalších třech členů fakulty a 15 studentů byl bakteriální počítač. Vytvořili ho, aby demonstrovali možnosti syntetické biologie. Použili běžnou bakterii Escherichia coli, kterou máme každý velké množství ve svém tlustém trávícím traktu, když nejsme zrovna na antibiotikách. Problém Hamiltonovy cesty redukovali na pouhé tři body, tyčinkovitým bakteriím upravili jejich DNA, tak aby mohla vypočítat správný směr cesty. Jednu udělali červenou, druhou zelenou. Bakterie, jenž zadání spočítala správně to oznámila červenou a zelenou fluorescencí a výslednou kolonií ve žluté barvě. Výsledek byl ověřen pomocí kontroly DNA. Přesněji zde

Starší projekt Lena Adlemana na bázi DNA řešil tento problém dokonce pro dvacet bodů, ale zase neoplýval barevností.

Výhody biotechnologie jsou ve srovnání se současnými počítači nesporné: malá energetická náročnost, nesrovnatelný výkon výpočtů díky obrovskému paralelnímu procesingu a vysoká hustota uchovávaných dat. Uvedené projekty jsou stavebním kamenem pro výzkum umělé inteligence, která se prozatím pohybuje po slepé koleji. Nicméně až dorazí na konec, bude moci začít možná již skutečný výzkum, tentokáte již s bohatými zkušenostmi z předchozího omylu.

publikováno s laskavým svolením -rt-

 

Služby